Wycinanie laserowe to jedna z chętniej wybieranych metod obróbki mechanicznej różnych materiałów. Dzięki zastosowaniu wiązki lasera możliwe jest precyzyjne wycięcie nawet bardzo skomplikowanych wzorów oraz elementów o niewielkich rozmiarach, których produkcja innymi metodami byłaby niemożliwa lub wyjątkowo czasochłonna. Wyjaśniamy, na czym polega wycinanie laserowe, jakie ma zalety oraz kiedy najczęściej znajduje zastosowanie.
Wycinanie laserowe od podstaw…
Cięcie laserowe to jedna z metod obróbki mechanicznej różnych materiałów, która polega na ich termicznym rozdzieleniu. Dzięki zastosowaniu wiązki lasera możliwe jest podgrzanie obrabianego materiału w celu jego stopienia lub odparowania, co pozwala uzyskać idealnie odwzorowany kształt i uniknąć czasochłonnej obróbki końcowej np. piaskowania, jeżeli mamy do czynienia z obróbką metali. Wycinanie laserowe to zaawansowany pod względem technologicznym proces, który wpływa na jakość produkcji oraz sprawia, że jest ona bardziej wydajna.
Proces technologiczny wycinania laserowego uwzględnia zastosowanie nowoczesnych urządzeń, dzięki którym może on przebiegać zgodnie z ustaloną geometrią. W przypadku odpowiednio zaprogramowanego urządzenia nie ma możliwości popełnienia błędu, co zmniejsza związane z produkcją koszty oraz pozwala na wytwarzanie nawet bardzo skomplikowanych elementów. Laserowe cięcie CNC w niektórych przypadkach przebiega z zastosowaniem odpowiednio dobranego gazu technicznego. Jest on stosowany przede wszystkim w przypadku ciecia różnych metali, stanowiąc dodatkową dawkę energii, dzięki której proces technologiczny jest mniej czasochłonny.
Wycinanie laserowe odbywa się zgodnie z ustalonym projektem. Może zostać zastosowane w przypadku różnego rodzaju materiałów, co czyni tę metodę termicznego rozdzielania wyjątkowo uniwersalną.
Jakie zalety ma wycinanie laserowe?
Wycinanie laserowe to precyzyjna, stosunkowo szybka i pozwalająca uniknąć czasochłonnej obróbki końcowej metoda produkcji różnych elementów. Wiązka lasera poprzez topienie i odparowywanie materiału pozwala nie tylko na idealne odwzorowanie kształtu, ale także wpływa na jakość wykonanych krawędzi, pozwalając uniknąć stosowania typowych metod obróbki końcowej, które mają na celu wygładzenie krawędzi, a także usunięcie ewentualnych niedoskonałości.
Jakie materiały można wycinać laserowo?
Ciecie laserowe stosowane jest w przypadku różnych materiałów. Doskonale sprawdza się w przypadku różnego rodzaju metali, tworzyw sztucznych, szkła, a także drewna oraz innych materiałów, wśród których warto wyróżnić skórę, tkaniny, akryl i gumę.