Na czym polega obróbka plastyczna blach i rur?

Blachy i rury to elementy wykorzystywane w niemal każdej branży. Aby jednak dobrze spełniały swoje zadanie konieczne jest ich efektywna obróbka. Jedną z jej rodzajów jest obróbka plastyczna. Na czym ona polega? I jakie pozwala osiągnąć efekty? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Plastyczna obróbka blach i rur

Obróbka plastyczna blach i rur polega na oddziaływaniu na materiał powyżej granicy jego plastyczności. Efektem jest zmiana kształtu, wymiarów, struktury, a nawet właściwości mechanicznych. W zależności od rodzaju obrabianego materiału stosowane są różne metody zaliczane do obróbki plastycznej: na zimno, półgorąco lub gorąco.

Co ważne, obróbka plastyczna pozwala nie tylko na gięcie i kształtowanie elementów, ale również na ich cięcie, czyli na przerwanie ciągłości powierzchni. Narzędzia wykorzystywane w tym celu to różnorodne giętarki, prasy hydrauliczne, prasy mechaniczne, gilotyny i wykrawarki, które pozwalają na obróbkę blachy i rur.

Metody wykorzystywane przy plastycznej obróbce blach i rur

Najważniejsze metody plastycznej obróbki blach i rur to m.in.:

  • gięcie oraz tłoczenie: jedne z najczęstszych metod, w zależności od wykorzystywanych narzędzi i zastosowanej siły nacisku można uzyskać odmienny efekt, możliwe jest stworzenie nawet złożonych elementów o różnych kształtach i doskonałych parametrach, wykorzystywana jest m.in. prasa do gięcia,
  • zgrzewanie punktowe i liniowe, czyli proces pozwalający na nadanie kształtu oraz na zgrzewanie; w przypadku zgrzewania punktowego kilka części jest łączonych za pośrednictwem tzw. punktów zgrzewania, a w wariancie liniowym – zespolenie odbywa się wzdłuż całej krawędzi lub powierzchni,
  • wyoblanie, czyli proces pozwalający na dopasowanie kształtu materiału bez uszkadzania ciągłości jego powierzchni.