Jak modernizacja obrabiarek wpływa na wzrost wydajności produkcji?

Uzyskiwanie dobrych wyników przy profesjonalnej obróbce metalu wymaga posługiwania się sprzętem, który umożliwi osiąganie potrzebnej w danym przypadku tolerancji wymiarowej oraz jakości wykończenia powierzchni, a przy tym zagwarantuje możliwie szybką realizację danego zadania. W przypadku posługiwania się takimi technikami jak m.in. toczenie czy frezowanie najlepszym sposobem na zwiększenie wydajności okaże się inwestycja w zaawansowane urządzenia np. centrum obróbcze CNC 3-osiowe. Dobre rezultaty można jednak często osiągać również przez modernizację starszego sprzętu i wyposażenie go w udogodnienia podnoszące efektywność działania. Przekonajmy się, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie urządzenia mogą być wykorzystywane podczas obróbki metalu?

Przy obróbce ubytkowej metalu prowadzonej przez jego skrawanie powszechnie korzysta się głównie z tokarek i frezarek, a niekiedy także z wiertarek i przeciągarek. Tradycyjnie stosowane przy nich maszyny były sterowanie mechanicznie. Za pozycjonowanie i posuw używanego narzędzia odpowiadał system składający się z dźwigni, krzywek oraz kół zębatych. Choć pozwalało to na uzyskanie wymaganych parametrów wyrobów, to jednocześnie oznaczało dość wolną pracę oraz wysokie ryzyko popełnienia błędu, który okazywał się kosztowny zwłaszcza na końcowych etapach obróbki z uwagi na ilość poświęconego czasu i zużytej energii. W nowoczesnych maszynach CNC stosuje się sterowanie skomputeryzowane, a elementy robocze przemieszczają się po ścieżce ustalonej przy tworzeniu programu obróbki powstającego na bazie cyfrowego trójwymiarowego modelu gotowego wyrobu.

Jak modernizuje się obrabiarki?

Istnieją różne metody na modernizowanie obrabiarek. W grę wchodzi zwykle montaż elektronicznego oprzyrządowania pomiarowego, co ułatwia i przyspiesza pracę. Możliwe są też o wiele bardziej rozbudowane ingerencje, w ramach których montuje się czujniki, serwomotory i sterowanie zmieniające daną maszynę w urządzenie CNC, o ile pozwala na to konstrukcja i rachunek ekonomiczny.