Centrum obróbcze CNC 4-osiowe: nowe możliwości obróbki w jednym rozwiązaniu

Produkcja złożonych elementów o wysokiej precyzji wymaga korzystania z urządzeń, które zagwarantują utrzymanie wysokiej szybkości realizacji kolejnych zadań obróbkowych, a jednocześnie zapewnią potrzebną dokładność pracy i wszechstronność doboru koniecznych w danym przypadku ustawień. Najlepszym rozwiązaniem, gdy chodzi o kształtowanie komponentów powstających z użyciem stali, aluminium lub tworzywa sztucznego może być zdecydowanie się na centrum obróbcze CNC 4-osiowe. Przekonajmy się, co wyróżnia sprzęt tego typu i sprawdźmy, jakie funkcje może on zaoferować.

Co daje korzystanie z centrum obróbczego?

Centrum obróbcze to urządzenie, które jest w stanie wykonać większą liczbę operacji niż maszyny przeznaczone wyłącznie do poszczególnych operacji np. toczenia, frezowania, wiercenia czy cięcia. Są one wyposażane w dodatkowe oprzyrządowanie, dzięki któremu po jednorazowym umieszczeniu materiału w przestrzeni roboczej będzie on mógł być poddany kilku kolejnym procesom bez konieczności przemieszczania go do innego stanowiska. Takie rozwiązanie skraca czas potrzebny na realizację wyznaczonego zadania, ponieważ eliminuje konieczność ponawiania pozycjonowania czy wprowadzania danych obróbki na kolejnej maszynie. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów, podniesienie poziomu bezpieczeństwa, a także na niższe nakłady przy kompletowaniu parku maszynowego.

Jak działa centrum 4-osiowe?

W urządzeniach CNC zadania obróbkowe są realizowane dzięki przemieszczaniu głowicy roboczej w trójwymiarowej przestrzeni fizycznej, której odbiciem będzie model cyfrowy. Podstawą ruchu głowicy jest więc układ trzech płaszczyzn X, Y oraz Z. Tempo pracy może być jednak większe, jeżeli narzędzie zyska możliwość pozycjonowania się w dodatkowych osiach obrotu. W obrabiarkach 4-osiowych będzie to dodatkowo oś A, B lub C.