Korzystanie z odpowiednich maszyn i urządzeń może w znacznym stopniu przyspieszyć wykonywanie poszczególnych zadań oraz zagwarantować uzyskiwanie oczekiwanej jakości. W przypadku obróbki metalu, drewna lub tworzywa często korzysta się z centrów obróbczych, które oferują więcej funkcjonalności niż klasyczne konstrukcje. Technologia CNC zapewnia w nich możliwość daleko posuniętej optymalizacji konkretnych procesów produkcyjnych. Jednym z rozwiązań konstrukcyjnych sprawdzających się szczególnie dobrze są centra obróbcze CNC 3-osiowe. Przekonajmy się, co charakteryzuje te maszyny i sprawdźmy, do czego są stosowane.
Co trzeba wiedzieć o centrach obróbczych 3-osiowych?
Maszyny CNC (Computer Numerical Control) to urządzenia, które wykonują tradycyjne zadania związane z obróbką różnych materiałów. Sterowaniem ich pracą zajmuje się jednak komputer, który realizuje zoptymalizowany wcześniej program obróbki tworzony na bazie trójwymiarowego cyfrowego modelu gotowego wyrobu. Daje to możliwość doboru sekwencji poszczególnych operacji zestawianych w taki sposób, by uzyskać możliwie najlepszy rezultat w najkrótszym czasie. Operator przygotowujący listę instrukcji może ingerować w zestawy tworzone przez oprogramowanie i modyfikować je w razie potrzeby. Centra obróbcze CNC mogą być wyposażone w różne rozwiązania techniczne pozwalające na ruch głowicy roboczej. W przypadku centrów 3-osiowych może ona przemieszczać się we wszystkich płaszczyznach przestrzeni trójwymiarowej, a zatem w osiach X, Y i Z. Pozwala to na przemieszczanie narzędzia po niemal dowolnej trajektorii i uzyskiwanie złożonych efektów przy minimalnej liczbie czynności.
Zastosowania 3-osiowych centrów obróbczych
Centra obróbcze 3-osiowe mogą być używane w różnych zastosowaniach. W przypadku maszyn ADE 450 CNC dostępnych w ofercie firmy LGF CNC Maszyny możliwa jest wszechstronna obróbka profili aluminiowych dzięki agregatowi frezarsko-gwintującemu. Urządzenie poza 3-osiową głowicą jest wyposażone w piłę tarczową o średnicy 450 mm tnącą pod kątem 90°.