W jaki sposób pozbyć się wiórów powstałych w procesie cięcia aluminium?

Aluminium to materiał zdecydowanie prosty i wdzięczny w obróbce. Łatwo ulega modyfikacji i można go dociąć w warunkach domowych, jednak podczas pracy z aluminium powstają wióry materiału. Dowiedz się, w jaki sposób możesz pozbyć się skrawków powstałych w procesie cięcia materiału.

Czym ciąć aluminium

Aluminium jest znacznie elastyczniejsze niż stal. Łatwiej ulega obróbce i prościej nadać mu określony kształt. Jest bardzo uniwersalne, dlatego może ulegać obróbce na gorąco i na zimno. Dodatkowo ma przewodzące właściwości, nie ulega korozji, a niska waga sprawia, że stosuje się je jako zamiennik stali. Najpopularniejszymi urządzeniami do cięcia aluminium, używanymi przez profesjonalistów są specjalne, przeznaczone do tego piły i maszyny, które umożliwiają precyzyjne cięcie.

Wióry powstające w procesie cięcia aluminium

W przypadku obróbki aluminium w maszynach automatycznych stosuje się specjalne odciągi do wiórów aluminium, które umożliwiają pozbycie się zanieczyszczeń produkcyjnych z hali. W sytuacjach, w których maszyna dopuszcza ingerencję ręczną, operator może sam oderwać produkowane wióry i odprowadzić je z pola pracy. Dodatkowo odpowiednia geometria narzędzi może umożliwić bezproblemowe przeprowadzenie całego procesu. Wióry aluminiowe są długimi wstęgami, które mogą opleść narzędzie skrawające i tym samym je zablokować. W systemach maszyn CNC operator ma ograniczone działanie, dlatego też stosuje się w tym przypadku układ chłodzenia, który również pełni tak zwaną funkcję spłukiwania powstałych wiórów. Dodatkowo można stosować odpowiednią dyszę, która je skruszy i rozdzieli. A w procesie recyklingu cieczy chłodzącej wióry powinny zostać porozcinane i rozdrobnione przez specjalne urządzenia tnące.