Wykonywanie profesjonalnej obróbki elementów metalowych jest niezbędne w przypadku wielu branż przemysłowych. Szczególnie często sprzęt tego rodzaju będzie jednak przydatny przedsiębiorcom zajmującym się produkcją aluminiowej stolarki okiennej, którzy muszą właściwie formować profile służące do uzyskania ram i ościeżnic, a także konstrukcji nośnych w przypadku większych przeszkleń. Urządzeniami, bez których ciężko się w tej sytuacji obejść są nowoczesne centra obróbcze CNC, pozwalające na usprawnienie i przyspieszenie wykonywanych operacji przy uzyskaniu wysokiej powtarzalności i jakości. Warto jednak pamiętać, że niezwykle istotne okaże się utrzymanie maszyn we właściwym stanie technicznym. Przekonajmy się, co będzie konieczne, by to osiągnąć.
Jakie zagrożenia wiążą się z eksploatacją urządzeń do obróbki aluminium?
Centra obróbcze wykorzystywane do pracy przy produkcji stolarki aluminiowej są zwykle używane do plastycznego cięcia profili oraz ich obróbki skrawaniem, tj. frezowania w celu wykonania otworów i nacięć montażowych potrzebnych do zainstalowania osprzętu oraz połączenia komponentów ze sobą. Wśród największych zagrożeń dla trwałości urządzeń znajdują się nadmierne obciążenia mechaniczne i termiczne występujące podczas pracy, a także powstające zanieczyszczenia w postaci wiórów i drobin odspajanego metalu. Problemem mogą być też wstrząsy i wibracje.
Jak radzić sobie z utrzymaniem sprawności maszyn?
Niezawodnym sposobem na utrzymanie sprzętu do obróbki aluminium w pełnej sprawności będzie pamiętanie o wymianie elementów roboczych – tarcz tnących oraz frezów czy wierteł, a także stosowaniu dobrej jakości chłodziwa. Liczyć się będzie także system usuwania zanieczyszczeń z obszaru, w którym są przemieszczane materiały. Warto pamiętać o regularnym serwisowaniu maszyn i zmianie części eksploatacyjnych. Niezbędne będą też naprawy związane z okresową wymianą łożysk, łańcuchów czy pasów klinowych lub uzębionych, a także sprawdzaniem ustawień i zabezpieczeń.