Centrum obróbkowe CNC to maszyna umożliwiająca szybkie i precyzyjne wyprodukowanie skomplikowanych elementów przy użyciu szeregu automatycznych narzędzi. Może ono jednocześnie wiercić, frezować, wytaczać i gwintować, a wszystkim steruje odpowiednio zaprogramowany mikrokomputer. Bez centrum obróbkowych trudno wyobrazić sobie dziś nowoczesny przemysł, niezależnie od tego, czy myślimy o branży samochodowej, odlewniczej czy okiennej.
Maszyny te umożliwiają dostosowywanie się do zmiennych warunków rynkowych poprzez sprawne wprowadzanie coraz nowocześniejszych rozwiązań, znacząco podnosząc konkurencyjność przedsiębiorstw, które z nich korzystają. Szeroka gama dostępnych centrów obróbkowych CNC oraz możliwości ich konfiguracji sprawia, że można dostosować je do wymagania poszczególnych firm.
Ogromnym atutem nowoczesnych centrów obróbkowych jest to, jak bardzo usprawniają pracę operatora. Jeden operator może obsługiwać jednocześnie kilka maszyn. Jego głównym zadaniem jest wymiana materiału do obróbki w odpowiednich momentach, a potem centra obróbkowe dalej realizują swoje zadanie zgodnie z programem, wytwarzając kolejne przedmioty. Ma to niemałe znaczenie, biorąc pod uwagę ciągły niedobór operatorów tego typu maszyn na polskim rynku pracy.
Co wyprodukujemy dzięki centrom obróbkowym CNC?
Jak już wspomnieliśmy, korzystając z centrum obróbkowego można wytwarzać bardzo skomplikowane części, które później montuje się na przykład w silnikach, układach hydraulicznych i w innych urządzeniach, w przypadku których najdrobniejsze detale decydują o efektywności. Ale centra obróbkowe wykorzystuje się także między innymi do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej z aluminium i PCV. Sprawdzają się w branży ślusarskiej, przy obróbce elementów z żelaza i stali, a nawet w medycynie – do wytwarzania narzędzi chirurgicznych, implantów czy ortez. Warto przy tym zaznaczyć, że centra obróbkowe CNC wykorzystuje się zarówno do prototypowania nowych przedmiotów, jak i do seryjnej produkcji. Centra Obróbcze CNC – 3, 4, 5-osiowe, dwukolumnowe – ich zastosowanie w zakładzie produkcyjnym prowadzi do pełnej automatyzacji produkcji. Dzięki automatyzacji produkcji przemysłowej jest możliwa skuteczne optymalizacja kosztów i czasu wytwarzania przy jednoczesnym podniesieniu jakości jednostkowej.