Metody obróbki płyt elewacyjnych

Płyty elewacyjne w zależności od potrzeb należy poddać stosownym obróbkom. Warto wiedzieć jakiego rodzaju maszyny sprawdzają się do tego najlepiej.

Prasy do wykrawania zawiesin płyt Alucobond - Praska pneumatyczna
Prasy do wykrawania zawiesin płyt Alucobond – Praska pneumatyczna

Obrabianie płyt elewacyjnych

Poziome centrum obróbkowe płyt elewacyjnych
Ploter frezujący aluminium PWI – 1000 CNC

Zewnętrzne płyty elewacyjne są to gotowe produkty o dużych rozmiarach. Ich montaż pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów, zależnie od kształtu, jaki mają. Ten można im nadać w toku odpowiedniej obróbki. Firma WWW.E-MASZYNY-CNC.PL dostarcza maszyny do obróbki m.in. płyt elewacyjnych, niezależnie od tego, z jakiego materiału są wytworzone. Ten jest bardzo różny, może to być: miedź, poliwęglan, aluminium, kompozyty, mosiądz, drewno czy PCV bądź włókna cementowe. Dzięki odpowiednim urządzeniom można realizować wszelkiego typu wykończenia. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na możliwości oraz kwestie serwisowe, najlepiej zaopatrywać u krajowych dostawców.

Płyty na elewację Alucobond® obróbka maszynowa
Płyty na elewację Alucobond® obróbka maszynowa

Jak obrabiać płyty elewacyjne?

Obróbka płyt elewacyjnych odbywa się z wykorzystaniem maszyn CNC. W zasadzie tylko ich, w związku z tym, że tego rodzaju urządzenia pozwalają na to, aby można było uzyskiwać powtarzalną ilość wielu elementów, co w inny sposób nie jest możliwe. Tak zwane roboty CNC to sprzęt, który funkcjonuje w oparciu o najnowszą technologię. Przygotowany wcześniej projekt komputerowy jest wprowadzany do maszyny, która go odczytuje i na tej podstawie realizuje. Ważne jest to, że do momentu jego zmiany na inny urządzenie będzie nieustannie wytwarzać dokładnie ten dany wzór czy detal. Niemal bezbłędna powtarzalność jest u bliska 100%. Ręcznie, nawet przy użyciu najlepszych narzędzi nie jest to możliwe, ponieważ człowiek nigdy nie uzyska takiego wysokiego parametru powtarzalności co komputer. Nieważne więc czy będą to fasady laminowane, czy z blachy aluminiowej, wszystkie wyjdą tak jak w założeniach projektowych. W dowolny sposób można także z ich użyciem wycinać litery, wytwarzać szyldy, kasetony czy banery. Kształtowanie płyt elewacyjnych o wymiarach choćby 2500 × 5000 nie stanowi problemu.