Jakie maszyny nadają się do obróbki plexi?

Plexi wyróżnia się wysoką odpornością na mechaniczne uszkodzenia i dodatkowo nie tłucze się. Jest także lekkie i można kształtować je na wiele różnych sposobów. Aby jednak móc to robić, niezbędne są odpowiednie urządzenia. Jakie sprawdzają się w tej sytuacji najlepiej? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów dotyczących tego typu urządzeń.

Pilarko frezarka pionowa do cięcia i frezowania wzdłużnego GMC 42-22
Pilarko frezarka pionowa do cięcia i frezowania wzdłużnego GMC 42-22

Cięcie cienkiego plexi w praktyce

Jeśli materiał dostępny jest w postaci cieńszych płyt, wówczas do ich cięcia można wykorzystać nóż termiczny. W przypadku nieco grubszych sprawdzi się także brzeszczot, przy czym powinien mieć on możliwie jak najmniejsze zęby, aby nie naruszyć struktury materiału. Z tego rodzaju narzędzi korzysta się jednak najczęściej w przypadku obróbki na własny użytek. W przeciwnym razie techniki te nie są zbyt efektywne.

Cięcie plexi za pomocą nowoczesnych maszyn

W przypadku chęci uzyskania większej precyzji obróbki, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych maszyn. Przykładem są tutaj plotery frezujące do plexi oraz maszyny CNC, dedykowane do wycinania tworzyw sztucznych.

Frezowanie Poliwęglanu Litego na centrum obróbczym CNC z głowicą piły do cięcia / rozkroju
Frezowanie Poliwęglanu Litego na centrum obróbczym CNC z głowicą piły do cięcia / rozkroju

Zaletą tego typu urządzeń jest ogromna precyzja, a także możliwość zaprogramowania, co będzie przydatne w przypadku wycinania seryjnego. Kolejną zaletą tych maszyn jest to, że w ich przypadku nie ma ograniczeń jeśli chodzi o grubość plexi, którą można poddać obróbce. To ważna cecha, dzięki której z maszyn CNC korzystają wyspecjalizowane przedsiębiorstwa.

Warto wspomnieć dodatkowo o precyzji, która wynosi poniżej 0,1 mm. Taka dokładność jest absolutnie niezbędna w przypadku cięcia elementów wyposażenia oraz cięcia pod wymiar, zwłaszcza masowego, gdy większe odstępstwa od normy nie są zalecane.

Obróbka plexi przy użyciu nowoczesnych maszyn CNC oraz ploterów to najlepsze rozwiązanie. Urządzenia te są bowiem dokładne, precyzyjne i szybkie, co jest niezbędne zwłaszcza w przypadku produkcji masowej. Jeśli szukasz firmy dostarczającej tego typu sprzęt, to koniecznie skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w tym zakresie.

Cięcie Płyt i frezowanie krzywoliniowe płyt z poliwęglanu na centrum obróbczym Cosmec Technology
Conquest 715 CNC Cięcie Płyt i frezowanie krzywoliniowe płyt z poliwęglanu na centrum obróbczym Cosmec Technology