Elementy budowy przekładni liniowej maszyn CNC

Skośne zęby helikalne w zespołach przeniesiach napedów na obrabiarce Conquest 255 CNC
Skośne zęby helikalne w zespołach przeniesiach napędów na obrabiarce Conquest 255 CNC

Skośne zęby listwy i koła przekładni – rola i zadania: Cosmec Technology, włoska fabryka maszyn sterowanych numerycznie, od 1978 roku projektuje i buduje maszyny dedykowane pod indywidualne potrzeby klienta. Podzespoły do budowy maszyn i urządzeń sterowanych numerycznie rozstrzygają o jakości produkcji. Konstrukcja zespołu napędu zębatego dla ruchu liniowego przeniesienia mocy w ruchu wzdłużnym maszyny jest w centrum uwagi inżynierów fabryki maszyn Cosmec Technology. Elementy Budowy Maszyn i Automatyki to podstawa w filozofii produkcyjnej tej fabryki.  Jaka zatem powinna być najlepsza konstrukcja zespołu zębatego dla ruchu liniowego przeniesienia mocy w ruchu wzdłużnym maszyny CNC? Listwy zębate odporne na korozje? Owszem. Hartowane powierzchniowe oraz szlifowane zęby? Też. Zębatka helikoidalna (osiowo-promieniowa) niweluje do minium luzy. Ponadto zębatka helikalna pozwala zredukować generowany hałas w trakcie pracy. Przekładnia tego typu najlepiej radzi sobie z obciążeniami dużych sił, które występują osiowo i rozkładają się promieniowo.

Centrum Obróbcze CNC Cosmec Technology
Centrum Obróbcze CNC Cosmec Technology

Budowa obrabiarek CNC. Napęd zębatkowy jest tym rodzajem wyposażenia, który stoi za poprawnym działaniem aplikacji suwnicowych, które wymagają: precyzji długiego przesuwu. Oraz wymagają precyzji wysokich wartości przyspieszenia i dużych sił ciągu. Listwy zębate i koła zębate przeniesienia napędu to istotne elementy budowy przekładni liniowej maszyn CNC. Listwy zębate i koła zębate stosowane w Cosmec są skośne. Fabryka maszyn Cosmec stawia na helikalne uzębienie zębatek przeniesienia ruchu. Zamiana ruchu obrotowego urządzenia sterowanego numerycznie na ruch posuwisto-zwrotny lub na odwrót jest właśnie dziełem listwy zębatej i koła zębatego przeniesienia napędu. Dowodem na to, że napędy zębatkowe są ważnym elementem wyposażenia maszyn są inwestycje.

Elementy budowy przekładni liniowej maszyn CNC

Cosmec Technology nie szczędzi nakładów na udoskonalenenie technologii przeniesienia ruchu. Dzięki temu centra obróbcze CNC Cosmec posiadają lepiej opracowane i ulepszone metody szlifowania zębów listwy zębatej. Zastosowana do produkcji specjalna stal pozwala na przyjęcie przez maszynę dodatkowego obciążenia. W przypadku gorszej jakości użytego materiału może skutkować trwałym uszkodzeniem elementów przeniesienia napędów, a co za tym idzie awarią całej maszyny. Nieścieralność powierzchni listwy zębatej gwarantuje stal hartowana o przykładowej wartości dochodzącej nawet do poziomu 50 HRC. W fabryce maszyn Cosmec znajdują zastosowanie coraz lepsze stopy materiałów o lepszej twardości i wykończeniu powierzchni. Wszystko po to aby zmniejszyć zużycie, podniesienie wydajności i zmniejszeniu wagi. Montaż tych kół zębatych jest możliwy dzięki zastosowaniu podkładki oraz śruby (dołączonej) bezpośrednio na wał wyjściowy z wielowypustem. Zęby skośne, lewoskrętne 19° 31′ 42″. Stosowane przez fabrykę obrabiarek Cosmec koło zębate o zębach skośnych spełniają wszelkie wymogi wytrzymałości na obciążenia i niekorzystne czynniki środowiska pracy maszyn. Z uwagi na specjalny kształt zębów koła o zębach skośnych posiadają relatywnie wysoką nośność i charakteryzują się cichą pracą.

Elementy budowy przekładni liniowej maszyn CNC

Helikalne zęby listwy i koła przekładni zębatej stosowane w maszynach CNC Cosmec Technology zapobiegają uszkodzeniom i wydłużają żywotność elementów konstrukcyjnych maszyn. W projektowaniu i budowie maszyn dedykowane pod indywidualne potrzeby klienta ważnym elementem studiów jest innowacyjność. Fabryka maszyn Cosmec Technology stawia na jakość, dzięki precyzyjnej obróbce detali wchodzących w skład elementów budowy maszyn. Cosmec realizuje zamówienia z zastosowaniem nowoczesnych metod produkcji i maszyn o najwyższej jakości wytwarzania.

Elementy budowy przekładni liniowej maszyn CNC

Automatyzacja procesów technologicznych wymusza stosowanie podzespołów mechaniki maszyn z najwyższej półki. Dobór napędów i prowadnic w kinematyce maszyn stanowią o jakości obrabianego na maszynie elementu. Nie ma kompromisów aby podnieść jakość swoich wyrobów. Dlatego przy zachowaniu najwyższej precyzji wykonania oraz podnosząc jakość powtarzalności produkcji trzeba o tym pamiętać decydując się na konkretna markę CNC. Automatyzacja procesów produkcyjnych i technologicznych niesie w związku z tym wiele wyzwań. Wysoka jakość przeniesienia napędów zasadniczo rozstrzyga o projektowaniu procesu technologicznego budowy maszyn. A to ostatecznie wpływa na zastosowania produkcyjne konkretnej maszyny sterowanej numerycznie. Podzespoły do budowy maszyn i urządzeń sterowanych numerycznie rozstrzygają o jakości produkcji. Elementy wyposażenia maszyn CNC – Technika liniowa – Posuwy do frezarek – Akcesoria CNC – Elementy maszyn cnc – listwy zębate i koła zębate – to wszystko ma znaczenie w ostatecznym rozrachunku przy zakupie konkretnego modelu maszyny CNC.

Zestaw napędu zębatkowego stosowany w maszynach Cosmech Technologyy
Zestaw napędu zębatkowego stosowany w maszynach CNC Cosmech Technology