Czym skutecznie ciąć aluminium?

Aluminium to plastyczny metal, łatwy w obróbce zarówno na gorąco, jak i na zimno. Do cięcia aluminium wykorzystać można szereg narzędzi i urządzeń, które opisujemy poniżej. Tylko nie zapominajmy przy tym o odzieży ochronnej. 

Piła tarczowa

Kolejne popularne narzędzie, którym przetniemy aluminium. Przewagą piły nad szlifierką jest to, że zapewnia nieco większą dokładność, a do tego umożliwia cięcie grubych rur i profili, a nie tylko płaskich elementów. Tutaj również potrzebna będzie odpowiednia tarcza.

Laser

Lasera w typowym garażu nie zobaczymy. Cięcie laserem to już profesjonalna metoda obróbki aluminium, wykonywana w wyspecjalizowanych zakładach przez wyszkolonych operatorów, stosujących niezbędne środki bezpieczeństwa. Pozwala ona na osiągnięcie wyjątkowej precyzji.

Plazma

Cięcie aluminium plazmą, czyli termicznie zjonizowanym gazem, to kolejna profesjonalna metoda, wymagająca specjalistycznego sprzętu i wyszkolonego operatora. Bardzo precyzyjna i wydajna, pozwalająca na dodatek na łatwe cięcie elementów zbyt grubych dla innych narzędzi, w tym nawet dla lasera. Atut stanowi także niezwykła gładkość obrabianych krawędzi.

Frezarka CNC 

Obróbka aluminium przy pomocy przy pomocy frezarki CNC aluminium umożliwia szybką produkcję elementów o zaawansowanej geometrii. Podczas frezowania, frezy obracające się z dużą prędkością wcinają się w obrabianą powierzchnię, nadając jej pożądany kształt i odcinając nadmiar obrabianego materiału.

Istnieje bardzo wiele narzędzi i metod cięcia aluminium, co sprawia, że można dopasować je do swoich potrzeb. Opisywane powyżej narzędzia do cięcia aluminium sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych. Szczegółowych informacji udzielą Państwu pracownicy firmy E-Maszyny.