Przygotowanie elementów wymagających skomplikowanej obróbki wiąże się z koniecznością korzystania z zaawansowanych technologicznie urządzeń, które sprawnie i szybko zrealizują konkretne zadania. W przypadku centrów obróbczych przeznaczonych do radzenia sobie z poszczególnymi gatunkami metali przy złożonych operacjach warto używać maszyn o większych możliwościach technicznych. Dobrym przykładem są tu centra obróbcze CNC 5-osiowe. Przekonajmy się, czym są takie urządzenia i sprawdźmy, co mogą one zaoferować użytkownikowi.
Czym jest centrum obróbcze?
Centrum obróbcze to urządzenie, które realizuje większą liczbę operacji niż klasyczna maszyna przeznaczona do cięcia, frezowania czy wiercenia, ponieważ jej budowa pozwala na połączenie takich zadań w ramach jednego mocowania przedmiotu obrabianego. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na szybkość realizacji zadania, gdyż eliminuje konieczność wielokrotnego ustawiania elementu, a także sprawia, że zbędny staje się transport międzyoperacyjny. Oznacza to redukcję kosztów, a ponadto podnosi tempo pracy oraz sprawia, że nie ma zagrożenia wypadkami migocącymi przytrafić się podczas tradycyjnego odbierania i przemieszczania powstających elementów. Plusem jest też to, iż centrum obróbcze zajmie mniej miejsca niż kilka maszyn potrzebnych do uzyskania jego możliwości przy niższym zużyciu energii i koszcie zakupu.
Czym jest centrum 5-osiowe?
Urządzenia CNC pracując, wykorzystują głowice robocze przemieszczające się w przestrzeni fizycznej, której odzwierciedleniem jest model cyfrowy. Realizując przygotowany program, mogą się więc one poruszać w obrębie trzech płaszczyzn X, Y oraz Z. Dla zwiększenia tempa obróbki konstruktorzy urządzeń dodają jednak również możliwość obrotu głowicy w dodatkowych osiach, co sprawia, że te same operacje da się wykonać szybciej. W przypadku centrów 5-osiowych poza przestrzenią X, Y i Z dochodzi więc rotacja w osi A oraz B lub jednej z nich i osi C.