Aluminium to metal, który ma wyjątkowe właściwości. Wytwarzane z jego udziałem stopy cechują się stosunkowo niską masą, a jednocześnie znakomitą odpornością na obciążenia mechaniczne, w tym świetną sztywnością. Są one również mało podatne na korozję, a ich powierzchnię da się łatwo utwardzać, decydując się na jej anodowanie. Z uwagi na swoją charakterystykę często jest ono wybierane na wszelkiego rodzaju konstrukcje nośne, np. przy wykonywaniu stolarki otworowej czy przeszkleń o dużej powierzchni. Sprawdza się także jako profile, ramy i elementy maszyn, urządzeń oraz pojazdów. By można z niego korzystać, niezbędne okaże się jednak uzyskanie komponentów o właściwej geometrii. Rozwiązaniem, które na to pozwala, będzie odpowiednio dobrane centrum obróbcze CNC. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Jakie możliwości mają centra obróbcze CNC?
Centra obróbcze CNC to urządzenia, które pozwalają na odpowiednie formowanie elementów wykonanych z metalu za sprawą ich skrawania. Najczęściej jest to najbardziej uniwersalne frezowanie realizowane na sprzęcie oferującym wykorzystanie 3, 4 lub 5 osi do pozycjonowania i prowadzenia stosowanego narzędzia, co zwiększa tempo pracy przez ograniczenie liczby niezbędnych operacji. W większości przypadków centra obróbcze mają też możliwość wykonania zadań dodatkowych. Może to być np. mechaniczne lub termiczne cięcie materiału, a nierzadko też jego wykańczanie.
Dlaczego warto korzystać z centrów obróbczych CNC?
Technologia CNC pozwala na realizację dowolnych projektów przygotowanych w postaci cyfrowej i optymalizacji niezbędnych do ich uzyskania procesów. Przekłada się to na wysoką elastyczność działania, ponieważ operacje są zapisywane jako konkretne programy, które można dowolnie wznawiać. Oferuje zwiększenie tempa pracy i zminimalizowanie strat materiału czy ryzyka popełnienia błędu. Oznacza również eliminowanie części zadań związanych z transportem międzyoperacyjnym, ponieważ na jednym stanowisku przeprowadza się większą liczbę operacji.