Przygotowanie elementów wykorzystywanych do tworzenia rozmaitych konstrukcji oraz wyrobów składających się z komponentów o złożonej geometrii wymaga stosowania odpowiednich technologii kształtowania materiałów. Jedną z opcji dających najlepsze rezultaty okazuje się wykorzystanie właściwie dobranego pod względem swej konfiguracji centrum obróbczego CNC. Maszyny tego rodzaju będą przydatne nie tylko, gdy chodzi o stal lub aluminium czy tworzywa sztuczne, ale również wówczas, kiedy w grę wchodzą różne kompozyty. Przekonajmy się, co można zyskać dzięki ich użyciu.
Co warto wiedzieć o obróbce kompozytów?
Materiały kompozytowe to jedno z ważniejszych osiągnięć inżynierii materiałowej, ponieważ ich zastosowanie pozwala na uzyskanie unikalnych właściwości użytkowych, łączących cechy wykorzystanych w nich składników. Dzięki połączeniu charakterystyk swoich komponentów np. wysokiej elastyczności z dużą wytrzymałością na obciążenia z powodzeniem zastępują one elementy o większej złożoności, masie lub koszcie pozyskania. Nim będą one gotowe do aplikacji, muszą jednak zostać odpowiednio obrobione. W wielu przypadkach będzie to zarówno klasyczne cięcie mechaniczne, jak i obróbka skrawaniem np. przez wiercenie, a niekiedy także frezowanie.
Jak działają centra obróbcze?
Centra obróbcze to urządzenia, które pozwalają na sprawne wykonywanie większej liczby operacji technologicznych przy jednym mocowaniu i pozycjonowaniu materiału, co sprawia, że zbędne staje się jego przemieszczanie do kolejnej maszyny, wpływając na skrócenie czasu trwania danego zadania oraz zmniejszenie kosztu produkcji. W wielu przypadkach poza klasycznymi metodami obróbki skrawaniem tj. frezowaniem czy wierceniem otworów możliwe jest też np. cięcie materiału na odpowiednie fragmenty. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest też fakt, że sprzęt jest w znacznej mierze zautomatyzowany, co przekłada się nie tylko na tempo pracy, ale też na jej jakość.