Wysokiej jakości stolarka aluminiowa jest niezbędnym elementem wyposażenia budynków, w których mają zostać zamontowane przeszklenia o większej powierzchni. Do przygotowania koniecznych do ich wykonania komponentów producenci muszą jednak przeprowadzić szereg procesów obróbkowych pozwalających na właściwe ukształtowanie poszczególnych składających się na nie elementów. Ponieważ operacje te bywają dość długotrwałe i pracochłonne, najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie linii produkcyjnej składającej się z usprawniających ich przebieg urządzeń. Sprzętem idealnym do wsparcia wytwórców okien i drzwi aluminiowych będzie odpowiednie centrum obróbcze CNC. Przekonajmy się, jakie czynności są niezbędne przy produkcji stolarki otworowej i sprawdźmy, dlaczego centra obróbcze okażą się tu najlepsze.
Jakie operacje są niezbędne przy produkcji stolarki otworowej?
Ramy i skrzydła przeszkleń powstają z odpowiednio przygotowanych profili aluminiowych. W celu dostosowania ich do potrzeb powstających elementów konieczne okaże się ich cięcie poprzeczne pod kątem 90°, co pozwoli na wstępne zwymiarowanie komponentów, a także cięcie pod kątem 45° umożliwiające połączenie fragmentów w całość. Równie istotne jest wyfrezowanie w powierzchniach bocznych otworów i nacięć do osadzania okuć i elementów mocujących.
Czemu warto korzystać z centrów obróbczych?
Centra obróbcze to urządzenia, które łączą w sobie funkcjonalność dwóch lub więcej maszyn, oferując możliwość wykonania kilku różnych operacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy jednym pozycjonowaniu i mocowaniu materiału można przeprowadzić większą liczbę niezbędnych czynności, oszczędzając sporo czasu. Stosowanie centrów obróbczych oszczędza także miejsce na hali produkcyjnej oraz, co równie istotne eliminuje konieczność transportu międzyoperacyjnego i składowania komponentów przed przekazaniem do następnego etapu obróbki. Centrum będzie też tańsze niż zakup oddzielnych maszyn.