Technologia CNC pozwala na szybkie i precyzyjne wykonywanie obróbki elementów o złożonej geometrii, wykorzystując jako podstawę model cyfrowy gotowego wyrobu. Na jego bazie przygotowywany jest zestaw instrukcji opisujący poszczególne etapy pracy maszyny wraz ze sposobem przemieszczania jej głowicy roboczej, w tym parametrami ruchu, szybkością i rodzajem zamontowanego narzędzia oraz ścieżką, po jakiej będzie się poruszać i czasem wykonywania konkretnych procesów. Dla przyspieszenia pracy często zamiast kilku maszyn używa się jednego centrum obróbczego CNC. Przekonaj się, dlaczego i sprawdź, co mają do zaoferowania takie urządzenia.
Co przemawia za korzystaniem z centrów obróbczych?
Klasyczne maszyny CNC są przeznaczone do wykonywania obróbki konkretną metodą. W grę może wchodzić np. prowadzenie procesów toczenia, frezowania czy wiercenia, ale także gięcia czy wytłaczania. Dla zmniejszenia liczby czynności koniecznych między poszczególnymi operacjami wykorzystuje się centra obróbcze, gdzie przy jednym mocowaniu i bez konieczności przemieszczania materiału i jego pozycjonowania można wykonywać rozmaite zadania, znacznie skracając niezbędny czas, eliminując błędy oraz redukując powodowane nimi straty. Zaletą używania centrów obróbczych jest też zmniejszenie ilości miejsca potrzebnego do zgromadzenia parku maszynowego czy ograniczenie związanych z jego kompletowaniem wydatków.
Do czego wykorzystuje się centra obróbcze?
Centra obróbcze mogą wykonywać rozmaite zadania w zależności od swego wyposażenia. Wśród urządzeń zaliczanych do tej kategorii znajdują się maszyny przeznaczone do prowadzenia obróbki skrawaniem np. frezowania albo wiercenia, a także obróbki plastycznej m.in. cięcia oraz łączące operacje z obu tych zakresów. Zależnie od potrzeb mogą pracować z różnymi materiałami, w tym choćby stalą, aluminium czy kompozytami.